środa, 30 grudnia 2015

Czas wracać do pracy...

Święta się powoli kończą, czas więc wejść ponownie w rytm codzienności. Ponieważ jest ostatnio moda na fotografowanie biurek pisarzy, wrzucam zdjęcie mojego nowego miejsca pracy, do którego dopiero się przyzwyczajam. ;)




środa, 23 grudnia 2015

Wesołych Świąt!

Składam Państwu życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Niechaj to będzie czas odpoczynku, radości, ale i zadumy nad otaczającym nas światem. Życzę zdrowia, pomyślności, bezpieczeństwa i spokoju. Spełnienia marzeń, wielu sukcesów i nowych, ciekawych planów. Wszystkiego, co najlepsze!


środa, 16 grudnia 2015

Almanach 2015

Wczoraj w Centrum Polsko-Francuskim odbyło się spotkanie promujące nowy, zapowiadany jako cykliczny, projekt olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Pod redakcją Krzysztofa Szatrawskiego ukazał się "Almanach", w którym zaprezentowano przykłady twórczości pisarzy mieszkających w regionie Warmii i Mazur, choć niekoniecznie uprawiających tzw. literaturę regionalną. "Almanach", co przeczytamy we wstępie, ma być kontynuacją i nawiązaniem do wcześniejszych antologii firmowanych przez olsztyński oddział SPP: "Szarej renety" z 2000 roku i "Przed i za" z 2007 roku. Oprócz tekstów autorów polskich, poezji i prozy, czytelnik znajdzie tu również tłumaczenia utworów twórców rosyjskich, a także Kennetha White'a i Walta Whitmana. 


Dyrektor Centrum Polsko-Francuskiego, Kazimierz Brakoniecki,
i prezes olsztyńskiego oddziału SPP, Krzysztof Szatrawski.



wtorek, 15 grudnia 2015

Słów kilka o „Powrozie”

Czytelnicy ciągle sięgają po zeszłoroczny „Powróz”. Dowodem na to niechaj będzie tekst, który zamieszczono na blogu „Subiektywnie o książkach”. Autorka pisze m.in.: „Książka Tomasza Białkowskiego może dla wielu z czytelników stać się interesująca ze względu na nawiązanie do naszej trudnej i nie dającej się jednoznacznie ocenić polskiej historii. To dzieło, w którym współczesne morderstwo staje się punktem wyjścia do dyskusji o dawnych zbrodniach. Refleksyjna i z pewnością nie będąca jedynie dreszczowcem powieść. Polecam czytelnikom nie bojącym się dotykać takich tematów, warto się bowiem z taką prozą zmierzyć”. Całość opinii można znaleźć tutaj:

wtorek, 8 grudnia 2015

Debiut Dawida Kraszewskiego

Wczoraj wybrałem się do Biblioteki Wojewódzkiej na spotkanie autorskie Dawida Kraszewskiego. Okazją było wydanie tomu poetyckiego przez młodego (rocznik 92’) poetę. Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich jakiś czas temu ogłosił konkurs literacki „Olsztyński debiut 2015”. Jury w składzie Alicja Bykowska-Salczyńska, prof. dr hab. Zbigniew Chojnowski i dr hab. Dariusz Szatrawski nagrodziło poezję Dawida Kraszewskiego. „Wiersze na porost brody” – taki tytuł nosi tomik poetycki. Ponieważ w ostatnich latach debiutów w Olsztynie nie ma zbyt wiele, inicjatywa to wyjątkowo cenna. Z zainteresowaniem przysłuchiwałem się temu, co poeta opowiadał. Jego wiersze to ciekawe połączenie uważnego spojrzenia na codzienność i umiejętności dostrzeżenia metafizycznego kontekstu w zwyczajności. Publiczność dopisała, spotkanie można więc uznać za bardzo udane.