sobota, 7 czerwca 2014

Finałowa piątka Nagrody Poetyckiej Orfeusz

Ogłoszono finalistów przyznawanej w Praniu ogólnopolskiej Nagrody Poetyckiej Orfeusz. Wśród piątki finalistów jest zwycięzca pierwszej edycji nagrody Krzysztof Karasek („Słoneczna balia dzieciństwa”, Biblioteka „Toposu”). Znalazł się również finalista pierwszej edycji Przemysław Dakowicz („Teoria wiersza polskiego”, Biblioteka „Toposu”). Pozostali finaliści to: Janusz Drzewucki („Dwanaście dni”, Wydawnictwo Iskry), Józef Kurylak („Ciemna głęboka woda bez Boga”, Wydawnictwo Lisia Góra) oraz Adam Waga („Chromając”, Wydawnictwo Literackie). Jak widać w finale znaleźli się wyłącznie mężczyźni. Jedyną kobietą jaką wypatrzyłem jest zdobywczyni nagrody w kategorii Orfeusz Mazurski Mariola Kruszewska („Wczoraj czyli dziś”, WOAK Białystok). Zdobywcę nagrody głównej poznamy 28 czerwca na uroczystej gali. W zeszłym roku wygrała książka poetycka Jana Polkowskiego pt. „Głosy”. Zaś Orfeusz Mazurski przypadł w udziale Kazimierzowi Brakonieckiemu za tom pt. „Chiazma”. Nagroda zostanie przyznana po raz trzeci.

2 komentarze:

 1. Cały ten Orfeusz, to bezwstydna koteria, kolesiostwo! Nawet w kretyńskich konkursach konsumenckich nie mogą brać udziału pracownicy, a nawet członkowie ich rodzin! Tymczasem co tu mamy? Dakowicz był w jury, Karasek w Praniu, to jak miejscowy grzyb w mazurskich lasach, Burek, Ligęza... Zawsze ci sami! Szkoda książki by tam wysyłać, bo i tak wygra swój! A dla "zmylenia Niemca", jakaś nieszczęsna, naiwna istota z zewnątrz, która uwierzy, ze dostąpiła łaski spożycia okrucha z pańskiego stołu!
  Wymiotować chce sie na takie wyczyny haniebne, ze strony - z diablego nadania "poetów", "wrażliwców" z diablego arsenału pseudowrazliwości!
  Wstyd!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ogłoszenie wyników konkursu im. Juliusza Slowackiego:
  Motto:
  "Idźcie, idźcie, ja zostanę w barze..." Juliusz Słowacki, "Ksiądz Marek"

  Jury w składzie:
  Aleksandra Słowacka, Mateusz Slowacki, Zofia Bobrówna nominowała do Nagrody następujace książki:
  1. "Wody Ikwy" - Mariusz Slowacki (Towarzystwo Przyjaźni im. Juliusza Słowackiego), Krzemieniec 2014,
  2. "Oddech Agamemnona" - Łucja Słowacka, (Towarzystwo Przyjaźni im. Juliusza Słowackiego), Krzemieniec 2014,
  3."Włos Delfiny" - Anastazja Becu, (Towarzystwo Przyjaźni im. Juliusza Słowackiego), Krzemieniec 2014,
  4."Salomeo, Salomeo!" - Marta Śniadecka, (Wydawnictwo Juliusz), Paryż 2014
  5. "Król Dusz" - Samuel Beniowski, (Wydawnictwo Przyjaźni im. Juliusza Słowackiego & Wydawnictwo Juliusz).

  Nagroda zostanie wręczona w czerwcu w Krzemieńcu, zostaną zlożone kwiaty i odczytany "Horsztyński" i "Mazepa".
  Wszystkim nominowanym gratulujemy!

  OdpowiedzUsuń