niedziela, 30 grudnia 2012

Top 2012 olsztyńskiej kultury

Po wczorajszej prezentacji dokonań mijającego roku wg olsztyńskiej „Gazety Wyborczej”, postanowiłem zamieścić swoją prywatną, subiektywną listę dziesięciu wydarzeń kulturalnych w regionie. Bo że takowe miały miejsce nie ulega wątpliwości. Pomijanie ich w rocznych podsumowaniach to znak, że kultura ciągle jest traktowana po macoszemu. Wymieniam z nazwiska ludzi, bez których te projekty by nie powstały. Należą się im słowa uznania i wielki szacunek.
1. „Demoludy” – coroczny festiwal teatrów zza tzw. „Żelaznej Kurtyny”. W zeszłym roku jako jedyna impreza z regionu Festiwal został umieszczony na liście polskiej prezydencji Unii Europejskiej. Organizator – Teatr im. Jaracza w Olsztynie. Dyrektor Festiwalu – Beata Ochmańska. Dyrektor Artystyczny – Marcin Zawada.
2.Filharmonia Warmińsko-Mazurska. To druga w Polsce instytucja realizująca projekt „HD live” czyli transmitująca koncerty z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Piotr Sułkowski – nowy dyrektor wzbogacił repertuar o cykle mistrzowskich recitali fortepianowych, muzykę jazzową, spektakle operowe i muzyczne.
3. BWA. Galeria Sztuki w Olsztynie. Dwa lata temu miesięcznik „Arteon” uznał organizowaną przez BWA wystawę „Russia next door” za jedną z najlepszych w Polsce. Miniony rok również przyniósł wiele znaczących wydarzeń. M.in. spotkania z Baumgart, Czerni, film o Abramovic, projekty Żebrowskiej i Lichonia. Ogółem trzydzieści wydarzeń artystycznych. Dyrektor – Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
4. „Kortowskie Spotkania z Literaturą”. Projekt trwający przez ostatnie dwa lata. Kilkanaście spotkań z największymi polskimi pisarzami i naukowcami. Wykłady, spotkania autorskie. Ze względu na brak finansowania zaniechany na jesieni tego roku. Organizatorzy: Bernadetta Darska i Sławomir Buryła.
5. Kino Studyjne Awangarda 2. Po zamknięciu stuletniego kina Awangarda, twórca tego projektu Konrad Lenkiewicz przeniósł działalność do nowej siedziby. To jedyne miejsce w Olsztynie, w którym prezentowane jest ambitne kino światowe. Należy ono do sieci kin studyjnych i lokalnych oraz do elitarnej sieci kin Europa Cinemas.
6. „Nowy Andergrant”. Mariusz Balak – właściciel klubu niestrudzenie ściąga do Olsztyna największych wykonawców. Tylko tej jesieni można było usłyszeć w przebudowanym, powiększonym do 650 miejsc klubie chociażby: „Acid Drinkers”, „Pogodno”, „IRA” „T.Love” „Łąki Łan” „Coma” „Armia”, „Vavamuffin” „Voo Voo” czy „TSA”. Dla mnie wydarzeniem był listopadowy koncert „The Toobes” z Mińska.
7. Spotkania z autorami organizowane przez „Książnicę Polską”. Miejski Ośrodek Kultury odwrócił się od wieczorów autorskich. Zdaje się, że właśnie „Książnica” przejęła organizowanie tego typu wydarzeń. Każdego tygodnia jest ich kilka. Projektem kieruje Joanna Jaranowska, a spotkania prowadzi zwykle Urszula Witkowska. „Książnica” bierze udział w konkursie na najpiękniejszą polską księgarnię. Warto tu wymienić również „Tajemnicę Poliszynela”, która ze względu na niewielki metraż nie jest jednak w stanie gościć tych najpopularniejszych twórców. Odbywają się tam za to kameralne wieczory autorskie. Jak chociażby letni „Ogród literatury”. Tu spotkania organizuje Małgorzata Sieniewicz.
8. Zespół wokalny „ProForma”. Koncertowali m.in. w Filharmonii Narodowej, studiu koncertowym PR, studiu im. Agnieszki Osieckiej radiowej „Trójki”. Niewielu polskich artystów występowało z Bobbym McFerrinem. „ProForma” może się takim osiągnięciem pochwalić. Ich najnowszy projekt to płyta do wierszy Czesława Miłosza z muzyką Jacka Kordaczuka pt. „Czekając na koniec świata”. Chór prowadzi Marcin Wawruk.
9. Julia Marcel. Wokalistka, kompozytorka. W zeszłym roku otrzymała „Paszport Polityki” i „Nagrodę Artystyczną im. Grzegorza Ciechowskiego”. W minionym „Fryderyka” za „Album roku muzyka alternatywna” zaś nominacji do tej cenionej nagrody ogółem aż sześć.
10.”Bookriders”. Cykliczny program telewizyjny, w którym prezentowane były wartościowe pozycje literackie, które ukazały się na rynku książki w minionym roku. „Czy czytanie jest łatwe?", „Czy warto czytać?" – pytała prowadząca Joanna Wilengowska wyróżniona nagrodą za ten ambitny projekt na XIX Przeglądzie i Konkursie Oddziałów Terenowych TVP S.A. w Krakowie.
Mam nadzieję, że 2013 rok będzie równie bogaty w nowe, znakomite projekty rodem z Warmii i Mazur. Animatorom kultury, artystom i odbiorcom życzę niezapomnianych przeżyć w obcowaniu ze sztuką!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz