czwartek, 3 października 2013

Raszpla i wtykacz w digiświecie

„Czy ją też ktoś tak wyhebluje na gładko? Tę, która o siebie nie dba i poprawia sobie nastrój czym bądź? Czy jej dziura też jest jak lornetka teatralna skierowana na czarny hol, gdzie spaliła się żarówka, na długi, wąski korytarz potrafiący wilgotnieć do śluzowatości, kurczyć się i uciskać jak gumka od majtek, czy ją też? Ciekawe, czy ona też potrafi dusić węża do czerwoności, złapać go za gardło i dobrze potrząsnąć?”. Tak rozpoczyna się „Plastikowe M3 czyli czeska pornografia” Petry Hůlowej, którą u nas wydało wrocławskie wydawnictwo Afera. Niewielka oficyna specjalizuje się w promowaniu czeskiej literatury. Afera opublikowała m.in. książki: Balabana, Hakla, Soukopowej i Šabacha. Ostatni z wymienionych autorów bywa nazywany kontynuatorem tradycji pisarskiej Hrabala. Ma w dorobku książkę, której tytuł zapewne nasi wydawcy by odrzucili, zastąpili bardziej neutralnym. Mam na myśli „Gówno się pali”. Afera nie boi się kontrowersji i prowokacji. Chwała im za to. Cytowana wcześniej Hůlowa w „Plastikowym M3” w obszernym monologu opowiada historię praskiej prostytutki, która „bezwstydnie opisuje często fałszywą pieśń „wtykacza” (wagina) i „raszpli” (penis). A cały ten seks rozgrywa się w dekoracjach współczesnego digiświata, którego hipokryzję demaskuje równie namiętnie, jak nasze najskrytsze fantazje”. 

6 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Hulowa to nowe pokolenie w czeskiej literaturze (rocznik 1979). Otrzymała już nagrody Skvoreckiego i Magnesia Litera, co wystawia jej znakomite świadectwo. Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Jakoś mi to nie gra ;) Bo wtykacz bardziej mi pasuje do penisa, a raszpla do waginy. Tak czy siak - książka zapowiada się dobrze, w dodatku czeska, więc będę miała na nią uwagę.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to chyba błąd przy tworzeniu notki na okładkę. Poniżej wydawca umieszcza zdanie: "A Twoja raszpla/Twój wtykacz". I tu jest raczej poprawnie. Pozdrawiam:)

   Usuń
 3. Właśnie o to chodzi, raszpla to penis a wtykacz to wagina- wszystko na odwrót, taki zamysł autorki. wiem, bo czytałam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie. a "Twoja raszpla/Twój wtykacz" to tylko konsekwentne użycie form osobowych, a nie żadne poprawienie domniemanego błędu.

   Usuń