To miasto jest starsze od Olsztyna, bo prawa miejskie otrzymało w 1246 roku. Za panowania króla Stefana Batorego cały handel zagraniczny Rzeczypospolitej przechodził przez Elbląg. Wtedy to miasto przeżywało swój złoty okres. Rozwój Królewca i odległość od Bałtyku zatrzymały ten proces. Miasto w czasie ostatniej wojny zostało mocno zniszczone. Tym większe wrażenie robią odtworzone kamienice – Stare Miasto okazuje się… nowe. Co tu zresztą pisać, popatrzcie.
ostatnie zdjęcie...tu lubiłem zaglądać...
OdpowiedzUsuńkiedys w teatrze dramatycznym była dobra chińska restauracja. Teatr ten miał, może ma jeszcze z tyłu świetną małą salę, którą pamiętam z konkursów teatralnych, festiwali.
OdpowiedzUsuńStare Miasto jest w ciągłej rozbudowie. Bardzo wiele mieszkań jest na sprzedaż czy na wynajem. Rankiem, co trochę zaskoczyło, niewielu ludzi po tych ulicach spaceruje. Z kolei w godzinach popołudniowych był problemze ze znalezieniem wolnego stolika w restauracji. Za kilka lat, kiedy mury pokryje kurz a farba przyblaknie, będzie to wyglądało bardzo klimatycznie. Obecnie jeszcze czuć zapach świeżych tynków.
UsuńOczywiście odbudowa starówki elbląskiej wzbudza kontrowersje ale cóż lepsze to niż blokowisko, a przecież blokowiskami w historycznym centrum, oszpecono wiele polskich miast. Wystarczy zobaczyć Legnicę. Może te domy wyglądają dość śmiało ale za parę lat nabiorą patyny.
OdpowiedzUsuńPrzepiękna architektura;) Miasto bardzo mi się podoba
OdpowiedzUsuńhttps://www.codarius.com/sklepy-internetowe-elblag/
Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuń